Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Czcionka
Treść
Ankieta dotycząca stanu i potrzeb energetycznych gospodarstw domowych
16.07.2025

Ankieta dotycząca stanu i potrzeb energetycznych gospodarstw domowych

Zapraszamy do wypełnienia ankiety Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, dotyczącej stanu i potrzeb energetycznych gospodarstw domowych oraz świadomości wyzwań związanych z dążeniem do zeroemisyjności.

Jednym z głównych narzędzi finansowych, które Unia Europejska wprowadzi już niebawem, aby zmotywować do przyspieszenia przejścia na czyste źródła energii jest podatek ETS 2. Wprowadzenie tego podatku szczególnie odczują gospodarstwa domowe, nie tylko ogrzewające swoje domy węglem, ale także te, które poczyniły już inwestycje proekologiczne i skorzystały z dofinansowania na wymianę starego pozaklasowego pieca na kocioł gazowy. ETS 2 jako podatek od ogrzewania, mający na celu zniechęcenie do spalania węgla i gazu w domowych instalacjach centralnego ogrzewania ma wejść w życie w roku 2027

Niewątpliwie wprowadzenie tego podatku może znacząco przyczynić się do wzrostu zjawiska ubóstwa energetycznego.

W świetle powyższego zespół naukowców z Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie przystąpił do realizacji projektu, który pozwoli odpowiedzieć na następujące pytania:

  • jaka może być skala negatywnych konsekwencji wprowadzenia podatku ETS2?
  • czy przewidywanego wzrostu cen najbardziej popularnych w Polsce paliw są świadome społeczności i władze lokalne?
  • jaka część gospodarstw domowych podjęła już konkretne działania, aby zoptymalizować swoje wydatki na energię i uniknąć szoku cenowego w nadchodzącej przyszłości i czy te działania można uznać za wystarczające?
  • w jakim zakresie samorząd gminny wykorzystuje posiadane narzędzia, aby motywować mieszkańców do podjęcia działań na rzecz przeciwdziałania ubóstwu energetycznemu i ograniczenia negatywnych skutków polityki energetycznej i klimatycznej forsowanej przez Unię Europejską, a w tym wprowadzenia podatku ETS2?

Projekt pozwoli na głębsze poznanie lokalnych mechanizmów, skali i skutków ubóstwa energetycznego oraz realnych możliwości łagodzenia i ograniczania tego zjawiska.

W ramach projektu przeprowadzone zostaną badania ankietowe wśród gospodarstw domowych kilku gmin, dotyczące stanu i potrzeb energetycznych użytkowanych domów i mieszkań oraz społecznej świadomości wyzwań związanych z dążeniem do zeroemisyjności.

 

Prosimy Państwa o wzięcie udziału w anonimowym i dobrowolnym badaniu ankietowym: https://forms.gle/8grR9giaAAWdLpUH6

 

dr inż. Mariusz Dacko, prof. URK
Katedra Ekonomii i Gospodarki Żywnościowej
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
Al. Mickiewicza 21
31-120 Kraków